Wykańczanie łazienki – na jakiej wysokości zawiesić umywalkę?

Sierpień 12, 2016 r.

Remont łazienki to najbardziej pracochłonny, czasochłonny oraz najdroższy etap wykańczania naszego mieszkania. O ile w pozostałych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na rozłożenie wydatków w czasie, i wymarzoną, piękną szafę kupić kiedy nasz portfel odetchnie po wykończeniowych wydatkach, to z łazienką oraz toaletą sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj, ze strony finansowej, bardziej kalkuluje się wykończyć wszystko do samego końca wydając nawet nieco więcej, jednak stawiając na jakość, która służyć nam ma lata. A patrząc na sprawę ze strony czysto praktycznej, ciężko jest funkcjonować w mieszkaniu, w którym brakuje WC, umywalki czy miejsca, gdzie możemy się umyć.

Wykańczając łazienkę oraz WC najczęściej decydujemy się na pomoc fachowców. Nic w tym dziwnego. Położenie płytek czy biały montaż nie należą przecież do umiejętności, którymi może pochwalić się wiele osób. Jest jeszcze wiele innych szczegółów, nad którymi w życiu codziennym się nie zastanawiamy korzystając każdego dnia z łazienki. Do kwestii takich należą m.in. odległości czy wymiary, które należy zachować, aby codzienne użytkowanie np. z umywalki było komfortowe. Temu tematowi chcielibyśmy poświęcić dzisiejszy wpis.

WYSOKOŚĆ MA ZNACZENIE!

O tym właśnie przekonać się może osoba, która zechce skorzystać z umywalki zamontowanej na nieodpowiedniej wysokości. I chociaż nie ma żadnych przepisów określających ową wysokość, to jednak podkreślimy to po raz kolejny: wysokość ma znaczenie. Dla komfortowego użytkowania wspomnianej umywalki montujemy ją zazwyczaj na wysokości 75-80 cm od podłogi. Umywalkę możemy oczywiście zamontować zarówno wyżej, jak i niżej. W zależności od wzrostu mieszkańców naszego domu. Jeśli wszyscy domownicy mają powyżej 170 cm wzrostu, to zdecydowanie wygodniejsze dla nich będzie podwieszenie umywalki np. na wysokości 85 cm. Zwiększając jeszcze bardziej tę odległości od podłogi, nie należy zapominać o naszych ewentualnych niższych gościach, którym może być zdecydowanie niewygodnie podczas jej użytkowania.

UWAGA DZIECKO W DOMU!

Jeśli mamy taką możliwość i wystarczająco dużo miejsca w naszym domu czy mieszkaniu możemy zamontować osobną umywalkę dla naszej pociechy, dostosowując odpowiednio jej wysokość. Należy jednak pamiętać, iż dziecko szybko rośnie, więc rozwiązanie to jest jedynie na chwilę.

TAM, GDZIE KRÓL CHODZI PIECHOTĄ.

Kolejnym elementem montowanym w naszej łazience jest WC. O ile sprawa z miską klozetową montowaną do podłogi jest stosunkowo prosta, a jej wysokość już narzucona, to na naszym rynku dostępne są także miski podwieszane. I tu sprawa się komplikuje. Należy bowiem uwzględnić odpowiednią wysokość jej montażu. Standardowo, dla osoby o średnim wzroście jest to 40-45 cm od podłogi.

ODLEGŁOŚĆ TAKŻE MA ZNACZENIE!

Nie tylko wysokość montowanych elementów wyposażenia naszej łazienki ma znaczenie. Istotną rolę odgrywają także odległości pomiędzy tymi elementami. Oczywiście, jeśli mamy WC o powierzchni 1,5 mkw. i uprzemy się, że ma się w nim znaleźć również umywalka, to nie będziemy zważać na odległości, tylko znajdziemy w sklepie tę najmniejszą z możliwych i z dumą dopniemy swego. Jeśli jednak mamy łazienkę zdecydowanie większych rozmiarów, niż rozważana przed chwilą toaleta, to warto zastosować się do poniższych wskazówek. Zapewni nam to komfort i wygodę podczas codziennej toalety.

Sugerowane odległości uzależnione są m.in. od wielkości naszych umywalek. Zalecane jest jednak odsunięcie ich od ściany czy kabiny prysznicowej o min. 10 cm (w przypadku tych małych) oraz 20-30 cm, w przypadku większych.

Podobnie pomiędzy umywalką a miską sedesową powinniśmy zachować co najmniej 20 centymetrową odległość.

Podane wyżej wymiary są jedynie propozycją, która zapewni nam funkcjonalne rozplanowanie tego pomieszczenia, ale również komfort i wygodę jego codziennego użytkowania.