Boso przez dom – 5 pomysłów na wykończenie podłogi przyjazne dla stóp

Kwiecień 25, 2017 r.

Choć w niejednym domu i mieszkaniu witają nas kapcie, często po ciężkim dniu nie ma nic przyjemniejszego, niż swoboda i oddech dla stóp. Codzienne bose spacery po domu (najlepiej wzbogacone prostymi ćwiczeniami) to najlepszy sposób, by wzmocnić nogi i dać im odrobinę relaksu, którego potrzebują.

Jaką podłogę najlepiej wybrać, jeśli myślimy o tym, by na dobre pożegnać się z kapciami czy klapkami? Możliwości jest wiele – oto kilka z nich.

Korek

Korek we wnętrzach to trend, który błyskawicznym tempie zyskuje coraz większą popularność. Choć najczęściej stosowany jest jako praktyczne wykończenie ścian w pokojach i biurach, nic nie stoi na przeszkodzie, by korek wylądował również na podłodze.

Dzięki swoim właściwościom ten materiał świetnie sprawdzi się w kuchni i łazience, dodatkowo podkreślając przytulny charakter pomieszczenia. Korek jest odporny na działanie wody (oraz zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni), trwałe zabrudzenia i zmiany temperatury. By dbanie o czystość było prostsze, warto pokryć korkową podłogę dodatkową warstwą lakieru. To nie powinno przeszkodzić naszym stopom – w końcu korek to sprężysty materiał, po którym na bosaka chodzi się wyjątkowo przyjemnie.

Wykładzina dywanowa

Wykładzina dywanowa często jest pierwszym wyborem tych z nas, którzy są na bakier z kapciami. Nic dziwnego – to w końcu nie tylko jeden z najskuteczniejszych sposobów, by pod stopami było zawsze miękko i ciepło, ale również stylowy element budujący przytulną atmosferę wnętrza.

Wybierając wykładzinę do sypialni lub salonu zwróćmy uwagę na takie czynniki jak:

  • materiał, z którego wykonane są włókna,
  • rodzaj splotu,
  • sposób cięcia,
  • wagę runa.

Komfort w sypialni zapewnią wykładziny o miękkim, długim i gęstym runie – welurowe, cut & loop lub shaggy. W salonie, gdzie natężenie ruchu jest nieco większe, postawmy na coś bardziej wytrzymałego i łatwiejszego w czyszczeniu.

Miękkie drewno

Z myślą o bosych wędrówkach po domu do wykończenia podłogi możemy również wybrać miękkie drewno. W poszukiwaniu odpowiedniego materiału przyda się tzw. skala Brinella, klasyfikująca poszczególne gatunki drewna ze względu na ich twardość.

Najodpowiedniejszym wyborem (zwłaszcza w sypialni czy pokoju dziecięcym) będą sosna i klon, gatunki drewna o średniej twardości. Pamiętajmy jednak, że miękkie drewno będzie również mniej odporne na uszkodzenia, dlatego odpowiednio wybierzmy materiał do salonu i przedpokoju, gdzie niekoniecznie zawsze będziemy szusować na bosaka, w skarpetkach czy miękkim obuwiu.

Podłoga z winylu

Winyl kojarzy się przede wszystkim z czarnymi płytami oraz popularnym choćby w latach 70. w Polsce gumoleum, dziś owianym raczej złą sławą. Warto jednak zapomnieć o skojarzeniach ze słusznie minionymi czasami i wykorzystać winyl jako wykończenie podłogi w nieco bardziej stylowym kształcie.

Dlaczego? To miękki materiał, który świetnie sprawdzi się we wnętrzach dzięki wysokiej termoizolacyjności i redukcji hałasu. Ciepły, przyjemny w dotyku i wodoodporny winyl świetnie sprawdzi się w kuchni i łazience – pomieszczeniach najbardziej narażonych na szkodliwy wpływ wilgoci. Odporne na odkształcenia winylowe panele stworzą dobrze zgraną parę z ogrzewaną podłogą. Z tą kombinacją możemy na dobre zapomnieć o kapciach czy klapkach!

Taka przyjemność swoje jednak kosztuje. Ceny najtańszych paneli winylowych zaczynają się od 70 zł za metr kwadratowy.

Dywan

Na sam koniec nie możemy nie wspomnieć o dywanach. To klasyczna, nadająca domowego ciepła ozdoba aranżacji, która jest również niezwykle przyjemna dla stóp – pod warunkiem, że dbamy o nasz dywan i regularnie go czyścimy. W przeciwnym razie może stać się wygodnym domem dla roztoczy.

Wybierając dywan do naszych wnętrz pamiętajmy dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru. Dywan nie powinien chować się pod dużymi i ciężkimi meblami - szybko się zniszczy i będzie nastręczać sporo trudności przy czyszczeniu. Kluczowy będzie również dobór materiału. Polecamy przede wszystkim dywany z sztucznych włókien, bezpiecznych dla dzieci i alergików. Miękkie w dotyku akryl i polipropylen są łatwe w pielęgnacji i efektownie uzupełnią aranżację dzięki szerokiemu wachlarzowi wzorów i kolorów.


Autorką posta jest Katarzyna Lasocka, która na co dzień współtworzy blog o nieruchomościach Morizon, a w wolnych chwilach chłonie wszystko, co związane z dobrym dizajnem.