Wykańczamy mieszkanie!

Marzec 31, 2016 r.

Zakup mieszkania to szczególny etap w życiu. Wraz z nową nieruchomością, oprócz radości posiadania zupełnie nowego mieszkania, otrzymujemy „w pakiecie” mnóstwo dylematów oraz ważnych decyzji do podjęcia. Czym wcześniej zaczniemy refleksję i działanie związane z wykończeniem naszej nowej nieruchomości, tym mniej łatwiejsze będzie rozwiązanie niektórych kwestii i tym szybciej będziemy mogli cieszyć się naszym nowym M.

Rozwiązań związanych z wykończeniem mieszkania jest kilka. Wszystko uzależnione jest od naszych możliwości czasowych, predyspozycji, wiedzy oraz zasobności portfela.

Wykańczamy mieszkanie sami!

Po pierwsze możemy sami zająć się wykończeniem naszego nowego lokum. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, iż jest to przedsięwzięcie zarówno bardzo czasochłonne, jak i stresogenne. Musimy zdawać sobie sprawę z całego ogromu obowiązków, które bierzemy na siebie decydując się na samodzielne wykończenie mieszkania. I chociaż dla jednych jest to sama przyjemność, możliwość kontrolowania budżetu, nadzorowania ekipy i ograniczenie kosztów, poprzez wykonanie części prac samodzielnie, to innych, których wiedza z dziedziny prac remontowych jest niewielka może to zadanie przerosnąć.

Decydując się na wykończenie mieszkania samodzielnie musimy:

  • dokładnie zaplanować rozkład i funkcjonalność pomieszczeń
  • rozplanować instalacje elektryczną oraz sanitarną
  • znaleźć fachowców – ekipę lub ekipy remontowe oraz przekazać im nasze plany
  • dokładnie wymierzyć nasze pomieszczenia oraz ocenić zapotrzebowanie na materiały do wykończenia
  • dokonać wyboru zabudowy kuchennej oraz instalacji sanitarnych
  • dokonać wyboru oraz zakupu materiałów wykończeniowych
  • umówić się na odbiór i dopilnować dostawy
  • nadzorować prace naszych robotników
  • być dyspozycyjnym w przypadku awarii
  • zająć się aranżacją wnętrza

I choć śmiałków nie brakuje i wiele osób decyduje się na wykończenie mieszkania we własnym zakresie, to należy liczyć się z pojawiającymi się awariami oraz trudnościami wynikającymi podczas prac. Osoby, które na własną rękę chcą wykończyć mieszkanie powinny zdawać sobie sprawę z ilości czasu jaki pochłania to przedsięwzięcie oraz faktu, że niewiedza w tym zakresie może okazać się bardzo kosztowna.

Architekcie na pomoc!

Innym rozwiązaniem, bez wątpienia bardzo wygodnym, jest skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. Udając się do profesjonalisty od aranżacji wnętrz zaoszczędzimy sporo czasu, i często także pieniędzy.

I chociaż za jego usługi musimy zapłacić, to często możemy skorzystać z jego rabatów przy zakupie materiałów wykończeniowych, unikniemy części błędów, które mogą pojawić się kiedy decydujemy się na wykończenie mieszkania sami, a co za tym idzie dodatkowych wydatków.

Podejmując współpracę z projektantem wnętrz odchodzi nam sporo obowiązków. Otrzymujemy, przygotowany na podstawie naszych potrzeb plan rozmieszczenia pomieszczeń, ich funkcjonalności, projekt instalacji elektrycznej oraz sanitarnej oraz wizualizacje naszego nowego mieszkania po zakończonych pracach. Często także możemy skorzystać z ekip remontowych współpracujących z architektem.

Jest to rozwiązanie idealne dla osób, którym zależy na czasie oraz profesjonalnej aranżacji mieszkania. Nie mniej jednak, pozostaje nam na głowie nadzór fachowców oraz zamówienia materiałów.

Wykańczamy pod klucz!

Ostatnim z rozwiązań jest skorzystanie z kompleksowej usługi wykończenia pod klucz. Usługa oferowana bardzo często przez deweloperów. Jednak jeśli posiadamy już mieszkanie, które chcemy wyremontować czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego nie wyklucza nas ze skorzystania z możliwości wykończenia „pod klucz.” Jest coraz więcej firm oferujących tego typu usługi.

Wykończenie mieszkania pod klucz ma wiele zalet. Po pierwsze, jedyną rzeczą, która pozostaje w naszym zakresie zadań jest współpraca z jedną osobą z firmy wykończeniowej. Nie musimy martwić się praktycznie o nic, a profesjonaliści zajmują się całością prac. Począwszy od projektu wykończenia wnętrz, projekt zabudowy kuchennej, przez cały szereg kwestii technicznych, aż po nadzór ekipy, zamówienia i sprzątanie po całym przedsięwzięciu.

„Współpraca z firmą, która zajmuje się kompleksowym wykończeniem mieszkania pod przysłowiowy klucz, to sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Wybierając pakiet cenowy, określamy nasz budżet, który chcemy przeznaczyć na remont. Nie martwią nas dodatkowe koszty wynikające podczas prac, niespodziewane wydatki czy ewentualne błędy fachowców, za które musielibyśmy płacić. Otrzymujemy kompleksową usługę z 3 letnią gwarancją na wykonane prace” – mówi Tomasz Tasiemski – właściciel firmy wykończeniowej Tanio pod klucz. Cały zespół profesjonalistów czuwa nad tym, aby sprawnie i dokładnie wykonać powierzone im prace.

Dodatkową zaletą wykończenia mieszkania pod klucz jest możliwość zawarcia kosztów wykończenia w kredycie hipotecznym, bez konieczności posiadania dodatkowych pieniędzy na wykończenie nowego M.

Stając zatem przed koniecznością wykończenia mieszkania do wyboru mamy kilka możliwości. To, z której z nich skorzystamy zależy od nas. Przy podejmowaniu decyzji jednak przeanalizujemy wszystkie argumenty za i przeciw, aby wybrać tę najodpowiedniejszą i móc cieszyć się estetycznie wykończonym i funkcjonalnym mieszkaniem.